ZAMYŠLENÍ NA 2. NEDĚLI VELIKONOČNÍ

9. 4. 2018

Kdybych měl napsat seznam, co všechno mě tento týden rozladilo, vykolejilo, znechutilo, vyčerpalo a unavilo, myslím, že hustě popsaná A4 by na to nestačila.

V tomto směru nebyl tento týden ničím mimořádný. A do toho mi jako kontrast zaznívá velikonoční radost ze všech liturgických textů. I Jobova slova: „Což není tvrdý boj život člověka na zemi?“ (Job 7, 1). Jak to všechno sladit?

Nuž nic z toho nesladím sám. Ale vím, že Ježíš žije v mém srdci a že to všechno není moje starost. Mým úkolem je zvládat bolest i radost, únavu i nadšení, znechucení i novou naději tak, jak přicházejí. Přinášet to vše jako oběť ve spojení s tím, kterého miluje duše. Vždyť u Boha má všechno význam, těm, co ho milují, „všechno slouží k dobrému“ (Řím 8, 28).

To nejsou jen utěšující slova, to je každodenní realita.

Vnitřní rozervanost prožívala prvotní církev, ačkoli její začátky jsou ve Skutcích popsány téměř idylicky. Prožíval ji apoštol Tomáš, který se celý týden sžíral tím, zda ostatní říkají pravdu nebo viděli jen přelud. Určitě ji vnímal i apoštol Jan, když psal své listy lidem žijícím v tehdejším světě, který byl zkažený přesně stejně jako ten náš. A přece tito všichni žili v naději a radosti. Neboť za vším viděli Ježíše. Živého Ježíše.

Rozumíš? Jde mi o to, abychom neztratili radost Velikonoc. S Ježíšem jsme se stali vítězi a jsme povoláni jako vítězové i žít. To však neznamená, že se nám nic nestane. Vždyť neumíme se vyhnout ani takové jednoduché věci, jako je změna nálady. Při všem však potřebujeme mít na paměti – a ještě více v srdci Ježíšova slova: „Pokoj vám!“

Bolí tě hlava? „Pokoj vám!“

Jsi unavený? „Pokoj vám!“

Máš problémy v práci či ve škole? „Pokoj vám!“

Jsi nemocný ty sám nebo někdo blízký? „Pokoj vám!“

Odchází ti na věčnost blízký člověk? „Pokoj vám!“

Nevíš si rady se svým zklamáním? „Pokoj vám!“

Trápí tě nenaplněné touhy? „Pokoj vám!“

Zvýšili ti plat? „Pokoj vám!“

Narodilo se ti dítě? „Pokoj vám!“

Rozhodl ses pro zasvěcený život? „Pokoj vám!“

Vstupuješ do manželství? „Pokoj vám!“

Doplň si zde své prožívání a ke každému poslouchej, přijímej, prožívej Ježíšova slova: „Pokoj vám!“

Tvůj svět se změní, pokud to zkusíš. Pokoj se vrátí nejen do tvého srdce, ale i do srdcí mnohých okolo tebe. Je to totiž nakažlivé…

Zpět na titulní stránku